32 Solidago virgaurea(1).jpg

32 Solidago virgaurea(1).jpg
Rozmiar 128 KB
NAWŁOĆ POSPOLITA
Solidago virgaurea L.

Ziele nawłoci jest wieloletnią byliną występującą w Europie i strefie umiarkowanej Azji. W Polsce występuje na niżu i w górach w zaroślach oraz na suchych wzgórzach.Osiąga wysokość od 50 cm do 1 m. Posiada wzniesioną, obłą łodygę, nabiegłą fioletowo i słabo owłosioną. Liście dolne eliptyczne, piłkowane, liście łodygowe maleją ku górze. Kwiaty języczkowe koloru żółtego zebrane są w koszczyczku, koszyczki kwiatowe natomiast zebrane na szczycie pędu w wiechowaty kwiatostan. Ludowa nazwa „złota rózga” oddaje wygląd rośliny w czasie kwitnienia. Kwitnie od lipca do sierpnia. Owoc stanowi niełupka opatrzona puchem.
Aktywność lecznicza: ziela nawłoci i jego przetworów warunkują następujące związki:
lejokaporozyd, flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki.
Działanie i zastosowanie: moczopędne i saluretyczne – zależne od obecności lejkaporozyd, flawonoidów i olejku eterycznego. Objawia się wzrostem filtracji w kłębuszkach nerkowych, przy równoczesnym ograniczeniu resorpcji zwrotnej w kanalikach nerkowych, normalizacją wydalania jonów fosforu, magnezu, sodu i potasu. Poprzez wpływ na stężenie wydalanych elektrolitów zapobiegają również tworzeniu się kamieni oraz piasku w drogach moczowych, powodując powolne rozpuszczanie niektórych złogów.
Odtruwające – fenolokwasy oraz garbniki tworzą ze szkodliwymi produktami przemiany materii łatwo rozpuszczalne w wodzie kompleksy, ułatwiając ich wydalanie z organizmu. Wiążąc i unieczynniając endogenne toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii działają odtruwająco i oczyszczająco krew.
Ściągające i przeciwbakteryjne – obecność garbników wywołuje efekt ściągający, szczególnie korzystny w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, w nieżytach żołądka i jelit z nadmierną fermentacją oraz przy drobnych krwawieniach z przewodu pokarmowego (flawonoidy), w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Antyseptyczne oraz przeciwzapalne działanie ziela spowodowane jest obecnością salicyny i kwasy lejokarpowego.Biuletyn Bundesanzeiger podaje następujący zakres stosowania ziela nawłoci i jego przetworów w chorobach nerek i układu moczowego:
- środek przeciw kamicy moczowej (antiurolithica)
- środek moczopędny i addytywny (diuretica et additiva)
Ziele nawłoci w połączeniu z frakcjami lipidowo- sterydowymi ze śliwy afrykańskiej czy dyni znajduje zastosowane w leczeniu początkowych stadiów gruczolaka, a także po operacji gruczołu krokowego.

http://www.zielnik.biz/nawloc-pospolita/
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • lkw.htw.pl